Via Home Mobilya
Dekorasyonda sınırsız yaratıcılık

Dekorasyonda sınırsız yaratıcılık

Evinizde değişiklik yapmak istiyor ancak nereden başlayacağınızı bilemiyor musunuz? İşin uzmanına danışarak, düşük bütçelerle evinizde harikalar yaratabilirsiniz.

Geçmişte insanların yalnızca yaban hayvanlardan ve doğanın çetin koşullarından korunmak için yaptıkları evler günümüzde çok farklı bir hal alarak insanların her türlü gereksinimlerini karşılayabildikleri mekânlar haline dönüştü. Teknolojinin de gelişmesiyle beraber evde yapılabilecek aktiviteler de artınca, hepimiz zamanımızın büyük bir bölümünü evlerimizde geçirir olduk. Doğal olarak evlerimize verdiğimiz önem de arttı. Hepimizin hayali yaşadığımız evi değiştirmek, yeni eşyalar satın almak. Sonuç olarak kendimizi daha iyi hissedebileceğimiz, daha güzel bir eve sahip olmak. Ev döşemek için kolları sıvayanların en çok sordukları sorulardan biri; “Hangi mobilya yardımıyla evimizi dekore etmeliyiz?” Bir diğeriyse, “kısıtlı bütçeyle bir evin nasıl dekore edileceği…” Evinizin dekorasyonuyla ilgili olarak çok güzel fikirleriniz olabilir ama işin maddi kısmı da göz ardı edilemez. Dolayısıyla hayallerimizdeki evlere sahip olmak için uygulayacağımız adımlar için, basit ev dekorasyonuyla ilgili önerilerden de faydalanmanız gerekebilir.

Konsept belirleyin

Herkesin yaptığı hata, raflarda güzel duran dekorasyon ürünlerini, ev eşyalarını evinize taşımak ve evde de aynı şekilde durmasını beklemek. Önce o ürünün yeri eviniz mi bir bakmak lazım. İlk önerimiz bu olacak. Evinize aldığınız eşyaları değerlendirirken güzel veya çirkin diye notlamadan önce, uygun ve uygun değil diye ayırmanız gerekiyor.  Bir konu veya bir konsept belirleyerek kendinizi biraz sınırlamaktan zarar gelmez.

Çoğu zaman tasarımın ya da güzel bir evin çok maliyetli olacağını düşünebilirsiniz ama aslında güzel bir eve sahip olmak için birkaç iyi tasarım fikri, tutarlılık ve sadelik yeterli olabilir. Ahşap, sıcaklığıyla çok sevdiğimiz bir malzeme. Mobilyalara dünya kadar para ödemeden, kendimize ahşap mobilyalar yapabiliriz. Örneğin elektrik makaralarını kullanarak. Hırdavatçılardan rahatça bulabileceğiniz makaraları ister boyayarak ister ahşap renginde olduğu gibi bırakarak, sehpa ya da raf olarak kullanabilirsiniz.

Ev atmosferi

Evinizin atmosferi için, evin ışığı da en az mobilyalar ve objeler kadar değerlidir. Çoğu evde tavanın ortasına takılan ampül veya avizeyle aydınlatma sağlanır. Göze giren ışık pek de rahat bir his değildir. Yansıtarak getirmek veya farklı ışık kaynakları kullanmak daha iyi hissettirir. Spotlarla ışığı kolayca yönlendirebilir, duvarlardan yansıtabilir veya duvarınıza astığınız şeyleri aydınlatabilirsiniz. Oturma odasında tepedeki ışığa ek olarak, lambader yahut abajurlar kullanmak daha sıcak bir ortam yaratmanıza yardımcı olur.

Beyaz ışığın fatura düşürdüğünü düşünenlere de bir müjdemiz var. Sarı ışık veren led ampüller kullanarak hem faturanızı düşük tutabilir hem de oturma odanızda yarattığınız hastane havasından kurtulabilirsiniz. Burada sarı ışıktan kastımız, kırmızıya kaçan bir ışık değil, gün ışığına yakın bir renkte olmalı. 3000-3500 Kelvin civarı sıcak beyaz tonlar genelde tercih ettiğimiz ışık titremeleridir.

Kara tahta

Şeytan ayrıntıda gizlidir deyip, küçük objeleri, aydınlatmaları ve sizi anlatacak detayları da unutmamak lazım. Sizi anlatan, size özel olan şeyler evi yuva yapar. Sizin fotoğraflarınız, notlarınız veya anılarınız. Evinizin bir duvarını kocaman bir kara tahta yapabilirsiniz, ya da büyük bir kara tahta asılabilir.

Odanızdaysa o gün yapacağınız işleri yazabilirsiniz ve ya mutfağınızda ise, alışveriş listesi ya da yemek tariflerinizi not edebilirsiniz. Gerçek bir tahta daha samimi duracaktır ama kendinden yapışkanlı pvc malzemeler de bu işi hesaplı bir yoldan çözebilir.

Bitkiler

Bitkiler de evimize hayat getiren canlılar. Her türlüsü makbul. Eğer büyük bir eviniz varsa büyük saksılar içinde, büyük bitkiler, eğer küçük bir evimiz varsa kaktüsler iyi seçim olur. Büyük porselen saksılar veya hasır sepetler çok şık durabiliyor.

Kaynak: http://www.kadinizbiz.net/dekorasyonda-sinirsiz-yaraticilik/